A proztats
Legkorbban akkor tenyszrett a macska, amikor mr lezajlott nhny ivarzsi ciklusa. Ha 5 ves korig nem klykezett, akkor mr nem tancsos tenysztsbe fogni, mert sokkal nagyobb a komplikcik veszlye. Ha nem kvnunk egy macskt tenyszteni, ajnlatos mielbb ivartalanttatni. Az llatvdelem alapja az ivartalants, ami az adott egyed szempontjbl is szmtalan elnnyel jr.
A nstnyeket fel kell kszteni a tenysztsre. Csak akkor vgjon bele, ha fennllnak a megfelel felttelek s a macska egszsges. Legalbb 2 httel a proztats eltt gondoskodjon a szksges vdoltsok beadatsrl s a parazita ellenes kezelsekrl. Fontos, hogy fertz s rkletes megbetegedsektl mentes kandrt vlasszon. A kandrok sokkal eredmnyesebbek az ltaluk jl ismert krnyezetben, ezrt proztats cljbl ajnlott inkbb a nstnyeket vinni hozzjuk. A proztats idpontja macska esetben nem annyira meghatroz, mint kutynl, mert a nstnyek petelevlsa provokltan, vagyis a prosods hatsra kvetkezik be. A legtbb nstny 3-4 prosodst ignyel 24 rn bell ahhoz, hogy biztosan bekvetkezzen a petelevls. Ha ez megtrtnt, akkor 1-2 nap alatt befejezdik az ivarzs.
A vemhessg
A vemhessg hossza 60-67 nap kztt vltozik, tlagosan 63 napig tart. A vemhessg hossza legpontosabban a napok szmllsval hatrozhat meg, ezrt mindenflekppen fel kell jegyezni a przs idpontjt vagy az ivarzs befejezdsnek a dtumt. A vemhes anyt ajnlatos 3 ht utn llatorvossal megvizsgltatni. Ekkor a vemhessg mr igazolhat.
A vrands anyt a lehet legjobb minsg klykmacska tppal etesse a vemhessg s a szoptats ideje alatt! Ez minden szksges tpanyagot biztost az anya s a magzatok szmra, ezrt nem szksges tovbbi vitamin-, kalcium- vagy egyb svnyi anyag kiegsztsrl gondoskodni. A vemhessg alatt az anyamacskk tpllkfelvtele a msflszeresre nhet, a szoptats alatt pedig meghaladhatja a megszokott mennyisg dupljt is. Minden etetsnl gondoskodni kell a szksgletnek megfelel minsg, elegend tpllkrl s ajnlott nvelni a napi etetsek szmt is. Nhny macsknl reggeli hnys lphet fel, amit a vemhessg vgig farkastvgy ksrhet.
Felkszls az ellsre
Az ells kzeledtt sok macska a viselkedsvel jelzi. Egyre szeretetteljesebben viselkednek s sok szeretetet, trdst ignyelnek. Nha azonban vratlan ingerlkenysg is fellphet, ezrt legyen vatos. A vemhessg vge fel biztonsgos helyet keresnek az ellshez. Minl kzelebb az ells idpontja, annl nyugtalanabbul teszik ezt. Az utols 24 rban a legtbb macska nem eszik, az ells megindulst pedig zihls jelzi. Ilyenkor knyelmetlenl rezhetik magukat egyedl s szinte rakaszkodhatnak a tulajdonosukhoz. Nhny nappal az ells eltt 37,8 C al eshet a testhmrskletk, ami klnsen az utols 24 rra jellemz.
Ha a macska kapcsolata megfelel a tulajdonosval, akkor nem kvn egyedl lenni az ells alatt. Ha az ilyen macskt magra hagyjk, akr vissza is tarthatja az ellst, amg a tulajdonos hazarkezik. Idben ksztse el az ellet ldt. Helyezze azt egy biztonsgos, flrees, rnykos helyre. Elg nagynak kell ahhoz lennie, hogy a nstny szabadon krbeforoghasson benne s a pereme elg alacsony legyen, hogy kilsson belle. A lda aljt tbb rteg jsgpaprral blelje. Ennek fels, beszennyezdtt rtegt knnyen, az anya s az jszlttek zavarsa nlkl is eltvolthatja.
Az ells
A legtbb macska problmamentesen ellik. Ennek ellenre ajnlatos felgyelni, klnsen az els ells sorn, de ksbb is, legalbb az els kiscick megszletsig. Az ells hossza vltoz. A rvid szr, kistest fajtk, mint pl. a szimi, 1-2 rn bell befejezhetik. A hossz szr, nagyfej fajtknl, mint a perzsa, ltalban hosszabb ideig tart. Ez utbbiak nemritkn olyan nehezen ellenek, hogy akr 1 rnl hosszabb pihensre is szksgk lehet kt kiscica vilgrajvetele kztt. Nha az anya megellik 1-2 kiscict, majd akr 24 ra is eltelhet a tbbi szletse eltt. Ennek ellenre, ha az ells nem fejezdik be nhny rn bell vagy a sznet meghaladja a 24 rt, akkor llatorvosi segtsgre van szksg.
A kiscick leggyakrabban fejjel elre jnnek a vilgra. Kevesebb, mint 40 % szletik farral, de ez is normlis. A kiscick burokban szletnek, ami a mhlepny rsze. A mhlepny maradka az utn tvozik, hogy a kiscick megszlettek. Ez nha 24-48 ra mlva kvetkezik csak be. Termszetes, ha az anya elfogyasztja ezt. Ha az ells normlisan folyik, akkor mindsszesen nhny sszehzds szksges egy-egy kiscica megszletshez. A kicsinyeknek 10 perccel az utn, hogy lthatv vltak, el kell hagyniuk a szlutat. Az anya ekkor a nyelvvel szaktja fel a magzatburkot s kisegti a kicsi szjt s orrt. Ezutn nyalogatja az arct, majd teljesen letisztogatja s arrbb segti ket. Az ers nyalogats segti a keringst, az jszlttek felsrst s az els llegzetvteleket, valamint segt felszrtani a bundjukat is. Az anya kzben elrgja a kldkzsinrt mintegy 2-2,5 cm-re a hasfaltl. Ezutn megeszi a magzatburkokat. Ha a magzat vagy a magzatvzzel teli magzatburok megjelenik, a tulajdonos segtsget nyjthat. Megnedvestett gzzel vagy tiszta, vkony ruhval fel lehet szaktani a magzatburkot s meg lehet fogni a kiscica fejt vagy lbait. Amikor sszehzds jelentkezik, akkor az gy megfogott magzatot lefel, az anya htuls vgtagjai fel hzza. Ha ers hzssal sem tudja kisegteni a kiscict vagy az anya keservesen sr kzben, azonnali llatorvosi beavatkozsra van szksg.
Nha, klnsen az els ells sorn, az anya nem nyitja fel a magzatburkot s nem tisztogatja az jszltteket. Ha ez nhny percen bell nem trtnik meg, a kiscica megfulladhat, ezrt kzbe kell avatkozni. Ilyenkor tiszta, nedves gzzel vagy ruhval tisztogassa meg a kicsinyek arct, hogy eltvoltsa a burkot, a magzatvizet s elsegtse az els llegzetvteleket. Ezutn puha, meleg trlkzvel drzslje ket, hogy tmogassa a keringst s felszrtsa a bundt. A kldkzsinrt varrcrnval vagy fogselyemmel ksse el s tiszta ollval vgja le mintegy 1,5 cm-re a hasfaltl. Ha tl hosszra hagyja, akkor az zavarhatja ksbb a kicsinyek mozgst, ha tl rvidre, az pedig fertzsi forrsul szolglhat. Ha a kiscick magzatvizet llegeztek be, akkor hangos, recseg hangot adnak llegzetvtelkor s elkkl a nyelvk. Ilyenkor azonnali segtsgre van szksgk. Tartsa gy a kiscict a kt tenyere kztt, hogy onnan ki ne csszhasson, a feje a hvelyk- s a mutatujj kztt legyen. Ezutn kezdje el nagy vben lblni lendletesen lefel. Ekkor a gravitci segti a folyadk eltvozst a tdbl. Ezt nhnyszor ismtelje meg, majd drzslje a fent lert mdon tovbb a kiscict. A rzsasznv-piross vl nyelv jelzi, hogy sikeres volt a beavatkozs. Ha a nyelv jra elkkl, ismtelje meg az eljrst.
Klnsen nehezen ell fajtknl hasznos, ha elkszt egy msodik, szraz, meleg trlkzkkel kiblelt „inkubtor” dobozt is az jszlttek szmra. A trlkzket mikrohullm stben melegtse fel elre. (Termszetesen a kiscickat nem!) Miutn az jszltt lgzse stabilizldott, ide, a kzmeleg trlkzkre helyezheti be, amg az ells be nem fejezdik. A meleg fenntartsa nagyon fontos. Ezt melegt prnval, melegvizes palackkal vagy infra lmpval rheti el. Ha elektromos melegt prnt hasznl, akkor azt alacsony rtkre lltsa s tbb rtegbe hajtott trlkzvel izollja a kiscicktl. A forr vizes palackkal is gy kell tenni, az infra lmpval pedig legyen klnsen elvigyzatos. Ne feledje, az jszlttek kptelenek elhzdni a tl meleg hforrsoktl.
Miutn az ells befejezdik, tvoltsa el a beszennyezdtt jsgpaprokat az ellet ldbl. A dobozt puhn blelje ki, majd tegye be a kiscickat. Gyzdjn meg rla, hogy az anya vonakods nlkl elfogadja-e ket s oldalt dlve felknlkozik-e a szoptatsukra. 24 rn bell ajnlott llatorvossal megvizsgltatni az anyt s a kicsinyeket is. Az ells utn 3-7 napig vres hvelyvladk rlhet, ami normlis. Ha ez egy htnl hosszabb ideig tart, akkor szintn llatorvoshoz kell fordulni.
Problmk az ells sorn
Habr a legtbb macska segtsg nlkl is knnyen megellik, szksg lehet llatorvosi segtsgre. Erre minden esetben gondolni kell, ha
- 20 perces intenzv erlkds ellenre sem szletik meg a kiscica.
- nem tud a kiscica megszletni 10 perccel az utn, hogy megjelenik a teste vagy a magzatburok a szltban.
- az anya hirtelen nagyon bgyadtt, elesett vlik.
- az anya testhmrsklete meghaladja a 39.4 C-ot (a vgblben mrve).
- tiszta vr rl a hvelybl tbb, mint 10 percen t.
A nehzells megoldsa trtnhet konzervatv ton s mtttel is. Ezt a vizsglati lelet alapjn dnti el az llatorvos.
Egy vagy tbb halvaszlets gyakran fordul el az ells sorn. A halott kiscick ugyan minden gond nlkl megszlethetnek, de mert nem segtik mozgsukkal a szltba val beilleszkedst s az thaladst, ezrt gyakrabban okoznak nehzellst, mint az lve szletettek. A halvaszlets oknak meghatrozsa ltalban rendkvl sszetett s kltsges feladat, ezrt az csak klnsen indokolt esetekben ajnlott elvgeztetni.
A tl korai ells
Esetenknt nhny nappal a 60. nap eltt indul meg az ells s a kiscick retlenl szletnek. Ilyenkor az jszlttek kicsik, sovnyak, kopaszok lehetnek, mskor gyengn szrzttek. Megmaradhatnak, de ez nagyon sok erfesztst ignyel, mert az ilyen kiscick knnyen kihlnek, megfulladnak s sokszor kptelenek nyelni is. Nhny csak akkor kpes szopni, ha kzben tartjk ket. A szopni nem tudkat megprblhatja szemcseppentvel, kis fecskendvel vagy cumisveggel etetni, illetve gyomorszondval is tpllhatja. Ezek hasznlathoz krje az llatorvos segtsgt.
Az jszlttek
Az anya ideje nagy rszt a kicsinyeivel tlti az els napokban. Azoknak melegre s gyakori evsre van szksgk, ezrt gyakran ellenrizze a hmrskletket s a jllakottsgukat. Ha az anya nem marad az ellet ldban, akkor a tulajdonosnak kell fenntartani annak a hmrsklett a korbban mr lert mdszerek egyikvel. A kezdetben 29,5-32,0 C kztti hmrskletet nhny nap utn fokozatosan cskkentse 26,5 C-ra az els 7-10 nap vgig, majd 22,0 C-ra a 4. ht vgig. Ha az alom nagy, ennl alacsonyabb hmrsklet is elegend lehet, mert a kiscick sszebjva melegtik egymst. Ha az anya nem rzi a kicsinyeit biztonsgban vagy a lda felett tl sok a fny, akkor idegess vlhat. Ilyenkor takarssal tegye a dobozt zrtabb, vdettebb s rnykoltabb. Ezrt j, ha a doboz eleve zrhat.
Nhny llat, klnsen az els ells sorn sokkal idegesebb, mint a tbbi. Ezek megprblhatjk elrejteni a kicsinyeiket, akr mg a tulajdonos ell is. Az alom ismtelt tkltztetse veszlyt jelent a kicsinyekre, ezrt az ilyen anykat zavartalan, zrt helyen kell elhelyezni. Ha nem avatkozik idben kzbe, az ilyen anyk akr meg is lhetik a veszlyben rzett kicsinyeiket.
Az els kt ht sorn a kiscicknak enni s aludni kell a nap 90%-ban. Ha srnak az etets alatt vagy utn, akkor betegek vagy nincs elg teje az anynak. Az jszlttek klnsen rzkenyek a fertzsekre s akr 24 rn bell elpusztulhatnak. Ezrt ha tl sokat srnak, akkor azonnal forduljon llatorvoshoz. Ha elgtelen az anya teje, akkor napi 1-3 alkalommal kiegszt etetsre lehet szksg. Ez minden tnl nagyobb szm alom esetben eleve szksges. Ilyenkor a kereskedelmi forgalomban kaphat macska tejptl tpszert hasznljon. Ezt az ajnlott adagban, 35-37.8 C-ra felmelegtve, az alkaron tesztelve, testmelegen etesse. Ha nincs macska tejptl, akkor kecsketejet is hasznlhat. Ha kiegsztsknt etet, akkor az ajnlott napi adag harmada-fele is elegend, nehogy tletesse a kicsinyeket. A kiegszt tejtpllst addig folytassa, amg a kicsik nem elg idsek, hogy klyktpot fogyasszanak. Ha az anya elpusztult, elutastja az almot, nincsen teje vagy fertztt, a kicsik srnak. Ilyenkor akr az egsz alom elpusztulhat 1-2 napon bell. A kicsiket mestersgesen kell felnevelni a fent lert mdon vagy prblja meg ms anyval adoptltatni. Ha eteti ket, akkor a tejptl tpon megadott teljes adagot etesse, 2 hetes letkor alatt 3-4 rnknt, 2-4 hetes kor kztt pedig 6-8 rnknt. Az elvlasztst, vagyis a klyktpra val tszoktatst 3-4 hetes kor krl kezdheti meg.
Az els hetek
Az elmondottak ne ijesszenek el senkit, mert ltalban nagyon kevs kzreavatkozsra van szksg az els hetekben. A kiscick csukott szemmel szletnek, ami csak 1-2 hetes korban nylik ki. Ha a szemhjak duzzanatt vagy kidomborodst szleli, akkor vatosan nyissa fel azokat. Ehhez langyos vzzel benedvestett vattacsomval borogassa a szemeket a felnyits eltt. Ha a duzzanat fertzs kvetkezmnye, akkor gennyes vladk rl a felnyits utn, amit az llatorvos utastsa szerint kezeljen. Ha a szemhjak nem nylnak ki 2 hetes korig, akkor is forduljon llatorvoshoz. A leghelyesebb, ha folyamatosan ellenrzi s feljegyzi a kiscick testtmeg-gyarapodst. ltalban hetente megduplzdik a testslyuk. A kthetes kiscick mr reaglnak a krnyezetkre s megprblnak felllni. Hromhetesen megprblnak kimszni az ellet ldbl, ngyhetesen pedig mr jrnak, szaladnak s jtszanak is. 3,5-4 hetes kor kztt kezdje meg a kicsinyek etetst. Kezdetben tejptlt vagy annak hinyban feles tejet adjon nekik egy lapos tnyron. Tegye ehhez a kiscickat naponta 2-3 alkalommal, amg maguktl el nem kezdik lefetyelni. Ehhez ltalban 1-3 napra van szksg. Ezt kveten konzerv cicatpot keverjen hozz, kezdetben hgra, ksbb fokozatosan nvelve a tpot s cskkentve tejptlt, amg 4-6 hetes korukra r nem szoknak a konzervtpokra. A szraz tpok etetst csak ez utn kezdje el.
A tejlz (eklampszia)
Tejlz akkor lp fel, ha az anya kalcium tartalka a kritikus rtk al cskken az ers tejtermels kvetkeztben. Ez ltalban a vlaszts eltt, a kicsinyek 3-5 hetes korban kvetkezik be s leginkbb a nagy almot nevel macskkat rinti. Ilyenkor az anya izomgrcsket mutat, a lbai merevek, a mozgsa grcss s ersen zihl. Ez fl-egy rn bell akr elhullshoz is vezethet, ezrt azonnal forduljon llatorvoshoz.
A vlasztott cick tpllsa
A megfelel tplls alapvet jelentsg az elvlasztott kiscick szmra. Sok termk kaphat kimondottan az ignyeik kielgtsre. A klykmacska tpok ajnlottak a szmukra 1 ves korig. Kaphatak szraz s konzerv formban is. A szraz tpok sokkal olcsbbak s ell hagyhatja a cicnak, hogy az ignye szerint fogyasszon bellk. Ilyenkor gyakran, kis adagokat fogyasztanak s legalbb egy tucatszor esznek naponta. A konzervtpok vltozatossgot jelenthetnek, de nem tpllbbak s nem kedveznek a szjhigininak sem. Sok cica tbbet eszik a kelletnl, ha a szraz tp mell konzervtpot is kap, ezrt elhzik.
Javasoljuk teht, hogy az els hetek utn csak a klykmacskk szmra gyrtott szraz tpot etessen. A felntt llatoknak ajnlott termkek nem felelnek meg a kiscick ignyeinek. Ne adjon nekik hzi kosztot, telmaradkot, hentesrut sem, mert br azok esetleg vonzbbak lehetnek a macskatpoknl, de szinte lehetetlen velk a macska tpllkignyt tkletesen kielgteni. A kutyatpok szintn alkalmatlanok a macska etetsre. A rendelkezsre ll vlasztkbl lehetleg a neves gyrtk jobb tpjait vlassza. Ezek drgbbak ugyan, de ltalban megbzhatbbak s egszsgesebbek, mint az olcs termkek.
A kiscick kezelsei
A kiscick gyakran blfrgesek. Ilyenkor visszamaradhatnak a fejldsben, tartsan puha, esetleg vres az rlkk, cskken az tvgyuk, gzoss, dobszeren feszess vlik a hasuk, csomkban hullhat a szrk s akr cskkenhet a testtmegk is. Egyes blfrgeket az anyjuktl kapnak el, msokat pedig a macskk a blsarukkal vagy a bolhk terjesztenek. Ezek a blfrgek nagyon ritkn szlelhetek a cick rlkben, de 3 hetes kor utn blsrvizsglattal az llatorvos kimutathatja a petiket. A gygykezels annak fggvnye, hogy milyen parazitrl van sz. vakodjon a szabad kereskedelmi forgalomban kaphat “freghajt hats” ksztmnyektl, mert azok ltalban nagyon megbzhatatlanok. A fregtelentst leghelyesebb minden kiscicnl 3 hetes letkorban elkezdeni, majd 2-3 hetente ismtelni.
Bolhssg minden letkorban elfordulhat. Fiatal macskkra csak nagyon kevs hatkony s elgg biztonsgos bolhairt ksztmny kaphat. Ezek kivlasztshoz s a kezels megtervezshez forduljon llatorvoshoz. A macska legtbb parazitja az embert is megfertzheti, ezrt rendszeres vdekezs ajnlott. Ha nem szakember ltal ajnlott ksztmnyt hasznl, akkor legyen nagyon vatos, mert sok kzttk a hatstalan, msok pedig, klnsen a kutyk szmra gyrtottak, mrgezek is.
A kiscick anyai (az anya szervezete ltal termelt) ellenanyagokat kapnak a szletsk eltt s az azt kvet els napokban. Ezek tbbsge a mhlepnyen t kerl a kiscick keringsbe, ms rszk pedig az ells utn 1-3 napig az anyatejjel (fcstej). Ezek az anyai ellenanyagok aztn megvdik a kiscickat a krnyezetben elfordul s az anyamacska ltal megismert (tvszelt) krokozktl. Ezrt ajnlott emlkeztet oltst adni a tenyszllatoknak a proztatst megelzen. Az anyai ellenanyagok mennyisge fokozatosan cskken a cick szervezetben s nhny ht utn fogkonny vlnak a fertzsekre. Ezrt 6 s 8 hetes letkor kztt tancsos megkezdeni a vdoltsukat. Minden cict ajnlott pnleukopnia s lgzszervi betegsgek (herpesz- s kalicivrus) ellen beoltatni. A kijr macskkat veszettsg s leukmia ellen is oltassa be. Errl az els ltogatsok sorn az llatorvossal konzultljon.
Ha a cick beteg, legyenglt anytl szrmaznak, nem szophatnak az els 1-3 napban, nem elegend az anya teje, alacsony hmrskleten nevelkednek vagy megbetegednek, akkor kevesebb anyai ellenanyag jut a szervezetkbe s/vagy gyorsabb annak a kirlse. Ilyenkor, ha fertztt krnyezetbe kerlhetnek, akr 2-4 hetes korban is megkezdhet a vdoltsuk. Ezek olyan klnleges esetek, amirl llatorvossal kell konzultlni.