Mielőtt bársonytalpú barátod megérkezik hozzád, az alább dolgokat célszerű beszerezni:
Etető- és itatótál
Alomtartó és alom
Fekvőhely
Játékok
Macskahordozó
Kaparófa
Kijárós cicáknák célszerü a nyakörv és azonosító biléta
A macskának mindig legyen saját etető és itatótálja (ezeket mindig külön szivaccsal mosogassuk a többi edénytől). Tisztítható alátétre vagy újságpapírra helyezzük, hogy az esetleges hulladék ne szóródjon szét. (Bonnie pl. mindig a mancsával veszi ki a tálból a falatot, ezért nekünk a letörölhető műanyag alátét nagyon hasznos)
Az alomtartó mindenképpen elengedhetetlen. Két típusa van: a nyitott és a zárt. A zártból a macska nem tudja kikotorni az almot, tartja a szagokat és némi intimitásérzetet biztosít. De vannak olyan cicák, akik nem bírják elviselni a bezártságot, és csak nyitott edény használatára hajlandóak. A méret kiválasztásánál ügyeljünk arra, hogy a cica kényelmesen elférjen benne, és elég mély legyen az edény. Az alom is többfél lehet. Ki kell tapasztalni, hogy melyik válik be a legjobban. Nekünk a nagyon kicsi szemcsés vált be, mert a vizelet egy gombóccá áll össze. MINDIG TISZTÍTSUK KI AZ ALOMTÁLCÁT!!!! A háztartási szeméttel dobjuk ki és ne a WC-be öntsük, mert dugulást okozhat.
Sokféle méretű, típusú fekvőhely kapható. Javaslom felülről zárt fekhelyet, ahova a cica el tud vonulni és biztonságérzetet ad neki, különösen egy mozgalmas családban.
A macskák csaknem teljes kölyökkorukat játékkal töltik, és ha ez idő alatt megtanulják, hogy mire valók a különböző játékok, valószínűleg nem múlik el pajkos kedvük felnőtt korukra sem. Bonnie legjobban a tollas (tollseprű) játékokat kedveli igazán.
Amikor útnak indulunk, vagy orvoshoz visszük a cirmancsot, szükséges a macskahordozó. Van műanyag hordozó, fonott kosár. A műanyag a legcélszerűbb, mert könnyen tisztítható. Van olyan is, amelyik felül nyílik. Célszerű olyan cicáknak, akik nem szeretik a bezártságot, könnyebb betenni-kivenni a cicát. A fonott kosarat nehéz tisztán tartani.
A macskák biológiai szükségletei közé tartozik, hogy élesítenie kell a körmét. Ha nem biztosítunk számár kaparófát, a bútorainkon fog gyakorlatozni. A lényeg, hogy biztonságosan kell állnia.
Számos különböző nyakörv közül választhatunk. A legcélszerűbb a fényvisszaverős. Biléta, névvel, címmel legyen rajta. Amikor felhelyezzük a nyakörvet, úgy húzzuk meg, hogy két ujjunk kényelmesen beleférjen még alá. Rendszeresen ellenőrizzük, hogy nem okoz-e horzsolást, nem túl szoros-e az egyre növekedő állatnak. |